دسته بندی محصولات

دسترسی سریع

پرتافیلتر نیکد چیست؟

پرتافیلتر نیکد چیست؟ دستگیره‌ سبد اسپرسوساز یا همان پرتافیلتر، ابزاریست که سبد حاوی قهوه داخل دستگاه اسپرسو ساز، به کمک آن نگه داشته می‌ شود. تا قهوه اسپرسو بر اثر فشار به دست آید. در این مقاله با نوعی پرتافیلتر به نام پرتافیلتر نیکد آشنا خواهید شد.

درباره پرتافیلتر

دستگیره‌ سبد اسپرسوساز یا همان پرتافیلتر، ابزاریست که سبد حاوی قهوه داخل دستگاه اسپرسو ساز، به کمک آن نگه داشته می‌ شود. تا قهوه اسپرسو بر اثر فشار به دست آید. این وسیله دارای یک دسته نسبتا بلند و قسمت سبدی شکل می باشد. سبد قهوه در آن قرار گرفته و زیر هد گروپ بسته می شود. پایین این بخش سبدی شکل، قسمت سوپاپ مانندی وجود دارد که اسپرسوی خروجی را به یک یا دو شات هدایت می‌کند. اصطلاحا این قسمت را ناودان ( Spout ) می‌گویند.

پرتافیلتر چیست؟
پرتافیلتر نیکد چیست؟

پرتافیلتر نیکد چیست؟

وسیله ایست که در استخراج قهوه اسپرسو به شما کمک می کند. در طراحی این وسیله، حذف پایه و قسمت زیرین، باعث شده تا در طی مراحل استخراج، به صورت مستقیم قهوه را در ظرف قهوه مشاهده کنید. همچنین، در حین دیدن قهوه‌ خروجی، امکان تشخیص اشکالات موجود در فرآیند استخراج را دارید.

بطور خلاصه، پرتافیلتر نیکد، همان مدل معمولی آن می باشد. با این تفاوت که اسپرسو مستقیما و بدون هیچ واسطه ای به داخل شات می ریزد. این وسیله اغلب مورد استفاده باریستاهای حرفه ای در صنعت قهوه اسپشالتی می باشد.

در دستگاه های اسپرسوساز، می بینیم که با استفاده از قسمت ناودان در پرتافیلتر، دو شات اسپرسو به دست می آید. این موضوع برای باریستا هایی که زمان اندکی برای سرو چندین اسپرسو دارند، مناسب است. ولی در صنعت قهوه اسپشالتی، تهیه تک شات اسپرسو خیلی اهمیت دارد. برای همین باریستاها معتقدند که جدا کردن قسمت ناودان پرتافیلتر معمولی و استفاده از به اصطلاح پرتافیلتر نیکد بهتر است.

ویژگی‌ های پرتافیلتر نیکد

خصوصیت های زیادی هست که باعث تمایز آن از پرتافیلتر‌های سنتی شده:

 • مشاهده مستقیم قهوه‌ی عرضه شده در ظرف:

اشکالات و مشکلات فرایند استخراج به راحتی قابل تشخیص هستند.

 • دسترسی بهتر به قهوه‌ی استخراج شده:

عدم وجود قسمت زیرین پرتافیلتر نیکد به شما دسترسی راحتی به قهوه‌ استخراج شده می دهد.

 • استخراج با کیفیت عالی:

ایجاد فشار بیشتر روی قهوه‌ خروجی، باعث استخراج قهوه بهتر و با کیفیت تر می شود.

 • قابلیت تنظیم بیشتر:

بیشترین استفاده را هنگام عصاره گیری از انواع قهوه خواهید برد. در نتیجه کیفیت قهوه خود را افزایش می دهید.

 • ظاهر جذاب:

طراحی زیبا و جذاب این وسیله، به دکوراسیون محیط شما کمک می کند. فرایند عصاره گیری نیز، به دلیل شکل خروجی قهوه از این پرتافیلتر برایتان جذاب خواهد بود.

 • کنترل کیفیت:

مهمترین دلیل استفاده از این پرتافیلتر، ایجاد فرصت بررسی یکنواختی انحلال و تهیه اسپرسو است. که نتیجه‌ آن اسپرسویی خوش طعم تر و خالص تر است. استفاده از پرتافیلترهای معمولی باعث مخفی ماندن عمل انحلال می شود.

 • ریزش از ارتفاع بیشتر:

چکیدن قهوه از ارتفاع بالاتر، موجب ایجاد حباب های کوچک تری در اسپرسو می شود.

ویژگی‌ های پرتافیلتر نیکد
پرتافیلتر نیکد چیست؟

تفاوت پرتافیلتر نیکد و معمولی

 • نیکد، امکان مشاهده عصاره گیری را دارد. در صورت کانالیزه شدن قهوه هم چشمی متوجه می شویم. ولی در پرتافیلتر های معمولی، این امکان را نداریم.
 • اندازه آسیاب در پرتافیلتر نیکد می تواند ریزتر باشد.
 • گونه های معمولی به دلیل تماس بیشتر قهوه با فلز، کرما و دمای قهوه، تحت تاثیر بیشتری قرار می گیرد. اما پرتافیلترهای نیکد این مشکل را ندارند.
 • مدل های عادی پرتافیلتر، از هر ناودان، یک شات اسپرسو تهیه می شود. اما در پرتافیلتر نیکد غیر ممکن می باشد.

مزایای استفاده از پرتافیلتر نیکد چیست؟

 • داشتن کنترل بهتر در تهیه قهوه: میزان قهوه و فشار مورد نیاز برای تهیه اسپرسو را به راحتی کنترل می کنید. بدین ترتیب، بدون اتلاف قهوه، اسپرسویی با کیفیت تهیه کنید.
 • کاهش ریزش قهوه: این وسیله، موجب کاهش ریزش قهوه به محیط کار شده از کثیفی دستگاه و ایجاد آلودگی در محیط کار جلوگیری می کند.
 • توانایی تهیه دو شات: به آسانی دو شات اسپرسو را در یک بار تهیه کنید. بدون این که نیاز به استفاده از دو پرتافیلتر داشته باشید.
 • سهولت در استفاده: سادگی در طراحی و سهولت در استفاده این وسیله، آن را به ابزاری مناسب برای افراد تازه کار در تهیه اسپرسو تبدیل کرده است.

عصاره گیری با پرتافیلتر نیکد

نخست، آن را به مخزن قهوه سازتان متصل کنید. بعد از ریختن قهوه موردنظر در پرتافیلتر، ظرفی را زیر پرتافیلتر بگذارید. سپس، قهوه را با فشردن دسته قهوه‌ساز، استخراج کنید. پس از پایان استخراج کامل قهوه، این وسیله را جدا کرده و قهوه را بردارید.

نکات مهم برای استفاده از پرتافیلتر نیکد

زمان استفاده از پرتافیلتر نیکد و تهیه یک اسپرسوی خوب، نکاتی را باید در نظر گرفت:

 • استفاده از قهوه‌ی با کیفیت: برای یک نتیجه مطلوب، قهوه‌ی خام را در یخچال قرار دهید. و همان لحظه ی استفاده آن را آسیاب کنید.
 • رعایت میزان دقیق قهوه: مقدار قهوه مصرفی باید دقیق باشد. استفاده از مقدار پیشنهادی توسط سازنده پرتافیلتر توصیه می شود.
 • تمیز کردن پرتافیلتر: پس از هر بار استفاده، پرتافیلتر را تمیز کنید. این کار باعث اطمینان از کیفیت قهوه خروجی می شود.
نکات مهم برای استفاده از پرتافیلتر نیکد
نکات مهم برای استفاده از پرتافیلتر نیکد

آیا برای استفاده از پرتافیلتر نیکد، باید از آسیاب قهوه خاصی استفاده کرد؟

بله. باید از آسیاب قهوه‌ای که مخصوص این مدل از فیلتر طراحی شده استفاده کرد. آسیاب قهوه باید به صورتی باشد که در صورت نیاز، دانه های قهوه را کمی در سایز مناسب برای اسپرسو ساز خانگی آسیاب کند.

برخی از آسیاب‌های قهوه، مثل آسیاب‌ قهوه اسپرسو، دارای قابلیت آسیاب کردن دانه‌ های قهوه به سایز مناسب برای پرتافیلتر نیکد هستند. علاوه بر این، بعضی از شرکت های تولید کننده، آسیاب‌های مخصوص برای پرتافیلتر نیکد را تولید می‌کنند. در نتیجه، بهترین کار استفاده از آسیاب قهوه‌ مخصوص این مدل فیلتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

دلیل بازگشت وجه