دسته بندی محصولات

دسترسی سریع

کاربرد و خواص تفاله قهوه

کاربرد های تفاله قهوه

در این بخش به کاربرد های تفاله قهوه می پردازیم. آیا شما با کاربرد های تفاله قهوه آشنایی دارید؟ یا تا به حال از آن استفاده کرده اید؟ امروزه، کلمه بازیافت را زیاد می شنویم و با آن آشنایی داریم؛ تقریبا همه به دنبال راهی برای زندگی سالم تر و کمک به محیط خود هستند. یکی از کار هایی که میتوان انجام داد، استفاده مجدد از محصولاتی است که قبلا استفاده کرده ایم. از جمله "تفاله های قهوه" که کارایی زیادی دارند.

خیلی از افراد یا کافی شاپ ها بعد از مصرف قهوه، تفاله های قهوه را دور می ریزند، بدون آن که بدانند این تفاله ها چه کاربرد و خواصی دارند.

در این مقاله تئو کافی به شرح کاربرد های تفاله قهوه می پردازیم.

فهرست مطالب

کاربرد های تفاله قهوه

پسماند یا تفاله قهوه، خواص و کاربرد های بسیاری دارد؛ پس از آشنایی با آن ها دیگر تفاله های قهوه تان را دور نمیریزد.

1. شست و شو ظروف

تمیز شستن قابلمه و ظروف، یکی از کار های سخت در نظافت آشپزخانه می باشد. علاوه بر این، سینک چرب را هم در نظر بگیرید.

زبری تفاله های قهوه، به آن خاصیت سایندگی میدهد. برای شستن ظروف و سینک خود، می توانید از تفاله های قهوه استفاده کرده و نتیجه خوبی بگیرید. حتی ممکن است خواص ضد باکتریایی آن به ضد عفونی کردن ظروفتان کمک کند.

توری های گریل را به کمک تفاله های قهوه تمیز کنید یا می توانید تفاله ها را روی سطوح پاشیده و با اسکاچ به آرامی سطوح را پاک کنید.

2. دفع کک از حیوانات خانگی

کک یکی از مشکلات احتمالی در حیوانات خانگی است که درمان وقت گیری دارد. یکی ار راه های ساده برای دفع کک از حیوانات، استفاده از تفاله قهوه به عنوان یک درمان طبیعی است.

شیوه استفاده: در زمان استحمام حیوان خانگی، 1 یا 2 فنجان تفاله قهوه را به آرامی روی موی آن ماساژ داده و به خوبی آبکشی کنید.

نکته: حتما تفاله ها را با دقت آبکشی کنید تا حیوان خانگی شما آن ها را نخورد. زیرا مصرف قهوه برای حیوانات مضر است.

3. کود طبیعی

خاک، همه مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را ندارد. بنابراین، بسیاری از باغ ها به کوددهی نیاز دارند تا گیاهان و درختان مواد مغذی کافی را به خود جذب کنند و رشد مناسبی داشته باشند. کسانی که تمایلی به استفاده از کود های شیمیایی ندارند، می توانند از تفاله های قهوه به عنوان کود استفاده کنند.

قهوه مقدار زیادی مواد مغذی مثل کلسیم، نیتروژن، آهن، فسفر، منیزیم، کروم و پتاسیم دارد. این مواد برای رشد گیاه ضروری محسوب می شوند.

تفاله قهوه را به عنوان کود در زمین های مورد استفاده خود، در اطراف گیاهان بپاشید. همچنین می توانید در زمان کاشت، آن را با خاک مخلوط کنید.

کمپوست

کمپوست، در واقع یک فرایند طبیعی بوده که مواد ارگانیک مانند پسماند مواد غذایی، در آن تبدیل به یک کود غنی می شوند. افزودن تفاله قهوه به این مواد، فرایند تهیه کمپوست را سریع تر می کند.

چیز هایی که شامل کمپوست می شوند: برگ‌ درختان، پوست درخت، روزنامه باطله، علف‌های هرز، پوسته تخم‌مرغ، نان بیات شده و خرده‌های میوه و سبزیجات.

کاربرد های تفاله قهوه
استفاده از تفاله قهوه به عنوان کود طبیعی

4. تغذیه پوست و مو

پسماند قهوه به عنوان اسکراب یا لایه بردار صورت و بدن و یک ماده مغذی برای موها محسوب می شود.

لایه‌بردار طبیعی پوست

از دلایل کدری و تیرگی پوست، کثیفی و سلول های مرده هستند. برای رفع این مشکل محصولات لایه برداری و پاکسازی مختلفی وجود دارد؛ اما این محصولات اغلب با مواد شیمیایی مانند فتالات، سدیم لوریل سولفات، رایحه‌های غیرطبیعی و فرآورده‌های نفتی تولید می شوند.

خاصیت سایندگی تفاله قهوه، یک لایه بردار طبیعی محسوب می شود. مقداری از تفاله قهوه را خیلی آرام به دست ها و صورت خود مالیده و بعد بشویید. دقت کنید که از مالیدن تفاله قهوه به چشم ها خودداری کنید.

اقلام مورد نیاز و روش تهیه اسکراب خانگی

  • 1 فنجان تفاله قهوه
  • 1 فنجان شکر طبیعی
  • 1/2 فنجان روغن نارگیل طبیعی

تهیه: ابتدا روغن نارگیل را ذوب کرده و زمان دهید تا کمی خنک شود؛ اما نباید سفت شود. مواد را باهم مخلوط و در ظرف در بسته نگهداری کنید. در هفته، 1-2 بار از این لایه بردار طبیعی استفاده کنید تا پوستی روشن داشته باشید.

رفع خشکی لب‌ها

گاهی مخصوصا در فصول سرد، لب ها دچار خشکی و ترک خوردگی می شوند.

 مواد لازم و روش تهیه برای رفع خشکی لب

• 1/2 قاشق چایخوری تفاله قهوه
• 1/2 قاشق چای خوری عسل خام (جهت متعادل سازی باکتری‌های روی لب)

روش تهیه: مخلوط این مواد را به مدت 30 ثانیه روی لب ها مالیده و سپس با پارچه گرم و مرطوب پاک کنید. بعد از آن می توانید از ویتامین آ د یا بالم لب استفاده کنید تا لب ها مرطوب بمانند.

کاربرد های تفاله قهوه
تغذیه پوست و موی سالم با تفاله قهوه

موهایی سالم‌ تر

تقریبا 1-2 فنجان تفاله قهوه (با توجه به حجم و ضخامت مو ها) را با چند قاشق آب گرم یا نرم کننده ترکیب و به مدت 30 الی 60 دقیقه روی موهای شسته نشده بگذارید. به آرامی ماساژ داده و سپس بشویید.

نکته: این کار بیشتر برای موهای تیره رنگ توصیه می شود. زیرا علاوه بر درخشندگی مو، تفاله قهوه تا حدی موجب تیره تر شدن مو نیز می شود.

کرم دور چشم

به دلایل گوناگون، اطراف چشم ها دچار گودی و تیرگی می شود. محصولات ضد پیری در بسیاری از فروشگاه ها حاوی کافئین بوده که یک ماده ضد التهاب است و باعث کاهش سیاهی و پف چشم می شود.

کافئین در تفاله قهوه هم وجود دارد. با مالیدن آن به دور چشم ها، آثار پیری و تیرگی زیر چشم را کاهش دهید.

طریقه مصرف تفاله قهوه به عنوان کرم دور چشم

تفاله قهوه را کمی در یخچال قرار داده تا خنک شود. سپس یک لایه نازک از آن را زیر چشم ها بمالید. بعد از 10 دقیقه آن را شست و شو دهید.

کاهش سلولیت

80 تا 90 درصد زنان بالغ، تحت تاثیر سلولیت (پوست ظاهری فرورفته یا بیرون زده دارد) هستند. علت این اتفاق، فشار رسوبات چربی به بافت همبند پوست بوده و معمولا در باسن و ران ها ایجاد می شود.

مصرف موضعی تفاله قهوه، که دارای کافئین است، می تواند به تجزیه چربی و افزایش گردش خون در این نواحی کمک کند.

5. دفع حشرات و آفات

از دیگر کاربرد های تفاله قهوه، دفع آفات و حشرات می باشد. خیلی از حشرات بوی قهوه را دوست ندارند؛ همچنین کافئین موجود در قهوه می تواند برای برخی از آن ها سمی باشد.

در زمین های کشاورزی برای دفع حشراتی مثل سوسک، مورچه، زنبود و مگس و…، معمولا تفاله های قهوه را به طور پراکنده بر زمین می پاشند.

6. جذب بوی بد

رفع بوی یخچال

نیتروژن موجود در تفاله قهوه، به حذف گاز گوگرد بدبو در هوا کمک می کند. در واقع تفاله قهوه بوی بد را به خود جذب کرده و از بین می برد.

برای از بین بردن بوی یخچال، تفاله ها را روی یک صفحه روغنی پخش کرده تا خشک شود. بعد آن ها را در یک شیشه در باز درون یخچال قرار دهید.

بوی پیاز

بوی آزار دهنده پیاز بعد از پوست کندن را می توان با تفال قهوه از بین برد. کافیست تا تفاله ها را به آرامی به دستان خود مالیده و بشویید. این پسماند قهوه بوی بد پیاز را به خود جذب می کنند.

کاهش بوی کفش

عرق پا درون کفش و باکتری هایی که روی پا هستند، موجب تولید اسید هایی شده که موجب بوی بد می شوند.

بعد از درآوردن کفش ها، تفاله قهوه خشک شده را درون کفش ریخته و بگذارید به مدت 10 تا 12 ساعت یا بیشتر بماند تا بوی بد را به خود جذب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

دلیل بازگشت وجه